چگونه سرعت وای فای را افزایش دهیم؟
۰ نظر آموزش ویندوز و اندروید

| چگونه سرعت وای فای را افزایش دهیم؟

یکی از عمده‌ترین مشکلات کاربران، سرعت اینترنت است. کاربران زیادی از سرعت کم اینترنت شکایت می‌کنند؛ کم بودن سرعت اینترنت به دو عامل مهم بستگی دارد. مورد اول، سرویس دهنده و مخابرات و مورد دوم، تنظیمات و مشکلات وای فای. این دو عامل در کم بودن سرعت اینترنت شما بسیار مؤثر هستند.

شما در ابتدا می‌توانید با استفاده از سایت‌هایی که سرعت اینترنت را نشان می‌دهند، سرعت اینترنت را در دو حالت بدون کابل و در کنار روتر و در حالت استفاده با کابل مشاهده کنید؛ می‌توانید از سایت SPEED TEST استفاده کنید. بعد از این کار متوجه تفاوت سرعت اینترنت در این دو حالت می‌شوید.

روتر مهم‌ترین و اولین مورد است که باید به آن دقت کرد چراکه نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. اگر از مودم‌های قدیمی استفاده می‌کنید، مودم جدید بخرید و از روتر جدید با تکنولوژی به روزتر استفاده کنید. چرا که روتر تمام ترافیک اینترنت را از خودش عبور می‌دهد و نقش مهمی در سرعت اینترنت دارد. پس باید کیفیت بالایی داشته باشد.

استفاده از یک روتر جدید می‌تواند سرعت اینترنت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. بهترین روترهایی که خریداری می‌کنید، باید هر دو باند 2.4GHz و 5GHz را پشتیبانی کند.

محل روتر از موارد مهم دیگر است. سیگنال‌های دستگاه‌های دیگر روی مودم تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شوند. پس بهتر است روتر را در مرکز خانه یا محل کار و دور از سایر وسایل الکترونیکی در فضای باز و در ارتفاع مناسب قرار دهید. چون تمام دستگاه‌هایی که از باند 2.4GHz استفاده می‌کنند، مثل ماکرویو و تلفن بی سیم روی سرعت اینترنت شما تأثیر می‌گذارند. در واقع تداخل فرکانسی در داخل خانه، می‌تواند باعث کاهش سرعت اینترنت شود.

کانال مناسب را برای مودم وای فای انتخاب کنید. انتخاب کانال مناسب نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. در بسیاری از مواقع، تداخل سیگنال‌ها باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود. در مودم‌های جدید شما امکان تغییر تنظیمات کانال‌ها را دارید و می‌توانید مناسب‌ترین کانال را انتخاب کنید تا با سیگنال‌های مجاور تداخل نداشته باشد.

با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل وای فای Analyzer و یا وای فای Stanler می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین کانال را برای روترتان انتخاب کنید.

اعمال تنظیمات مناسب در مودم برای جلوگیری از استفاده دیگران از اینترنت شما از راه‌های مؤثر دیگر است. اگر تنظیمات مودم شما خوب و امن نباشد، این امکان وجود دارد که حتی اگر مودم شما دارای پسورد باشد، به سادگی هک شود و دیگران از آن استفاده کنند. این موضوع باعث کاهش سرعت و افزایش Ping اینترنت شما می‌شود. پس اگر پسورد مودم شما ضعیف و WEP باشد، هک شدن آن بسیار آسان است.

در گام اول، پسورد مودم خودتان را به نوع ایمن تر WPA تغییر دهید و امکان هک کردن مودم را کم کنید. در ادامه توصیه می‌شود که حتماً یک پسورد مناسب انتخاب کنید که ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ باشد و شما همینطور از طریق برنامه Net Speed Monitor می‌توانید ترافیک مصرفی خودتان را کنترل کنید و متوجه شوید که آیا کسی از اینترنت شما استفاده می‌کند یا خیر.

با یک کار ساده می‌توانید برد مودم خود را افزایش دهید، اگر امکان جابجایی مودم را ندارید و برد آن برای شما کافی نیست، با استفاده از یک قوطی فلزی نوشابه، امواج مودم را به مسیر دلخواه هدایت کنید تا بتوانید از فاصله کمی بیشتر به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

همین طور پیشنهاد می‌شود که اگر مودم شما همیشه روشن است، هر از گاهی آن را خاموش و روشن کنید. این کار در افزایش سرعت اینترنت شما نقش بسزایی دارد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

دیدگاه شما
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی